הסכמים לא מדוברים במיטה

שחר ברלוביץ - מדריך לתקשורת אינטימית

ליצירת קשר - 054-7944986

Snupkin@Gmail.com

  • Facebook Social Icon

לעמוד הפייסבוק שלי לחצו

שחר ברלוביץ - מנחה לתקשורת אינטימית

  • Shahar Berlovich

הסכמים לא מדוברים במיטה

הסכמים לא מדוברים... לפני כמה ימים גיליתי, כשזוגתי ואני היינו במיטה, שנינו רצינו מגע עדין ומזמוזי, ושנינו אכלנו סרט שהשני רוצה משהו יותר סוער. למה ? כי ההסכם הלא מדובר ביננו הוא, שאם יש ערום ואברי מין מגורים, צריך 'לעשות עם זה משהו'. מעניין כמה פעמים היו לי חוויות לא מדויקות במין, רק כי הנחתי הנחות לא מבוססות. רק אחרי שדיברנו את הלא מדובר, יכולנו לבחור במודע ולתקשר במדויק את מה שאנחנו צריכים. זה היה מספק ומקרב...


אני משקיע הרבה אנרגיה ביצירת מרחבים בטוחים, בסדנאות שלי. דגשים על תקשורת בהירה, דיוק של כוונות ושמירה על גבולות. זה טוב ויפה, בסדנה, בתרגיל מוגדר. אבל איפה זה בתוך החיים ? איפה זה בתוך יחסיים זוגיים ?

אני מתכוון לחוזים הנסתרים, שאנחנו מקיימים בלי לסכם מראש. כאלו שלמדנו מהחברה, מהתרבות, מההתנהגות של ההורים שלנו או שנשמרו איתנו מיחסים קודמים. דפוסים שנכנסו אליהם, בלי בחירה מודעת ואולי אפילו נתקענו בהם. עוד מימיה הראשונים של מערכת יחסים, נולדים הסכמים. 'איפה נגור', 'מתי נעשה ילדים', 'כמה חשובה המשפחה היותר רחבה' - הם הסכמים שבדרך כלל מדוברים. ויש הסכמים לא מדוברים, למשל על תפקידים שכל אחד לוקח בדינמיקה הזוגית. לדוגמא - מה התפקיד שאני לוקח בסיטואציות חברתיות, כשאנחנו יחד ? או מי לוקח שליטה ברגעי משבר ? מי ביחסים רוצה יותר קרבה ומי צריך ספייס ? מי מאיתנו יוזם יותר סקס ומי מושך לשיחות עומק ? לרוב אלו שאלות שאנחנו לא מדברים עליהן.

למה ?כי זה מביך, כי אולי זה מפחיד לשמוע את התשובה, אולי כי יש דברים שנראים לנו מובנים מאליהם…

מכיוון שמיניות ותקשורת אינטימית, הן עוד פחות ורבליות, שם יש הכי הרבה הסכמים לא מדוברים. אז, תהיתי איזה חוזים לא מדוברים יש לנו עם בני הזוג שלנו במיניות. ועלו לי כמה שאלות, הכנתי שאלון ואשמח לשמוע מה עולה גם לכם. זה לא מבחן בחן את עצמך. זה יותר, איפה אתם על הציר שבין טלפתיה ("אנחנו מבינים אחד את השני בלי מילים") ל – הכל מדובר ביננו ("אין לנו הסכמים לא מדוברים"). אשמח אם תענו על זה יחד עם בני הזוג שלכם ותכתבו לי האם מצאתם הבדלים, בתשובות שלכם ? ואם אתם עונים על זה לבד, האם נראה לכם שבן/בת-זוג שלכם היה עונה אותו דבר ?

נסו לענות ללא שיפוט, אין הסכם טוב או רע, יש מדובר או לא מדובר

אז...

הנה כמה שאלות (עם דוגמאות לתשובות, מוזמנים למצוא את התשובות שלכם): 1. מה נחשב סקס ? - (חדירה ? מגע באברי מין ? נשיקות ? משהו אחר ?) 2. איך סקס מתחיל בדרך כלל ? מי יוזם ? איפה זה קורה ? 3. איך סקס נגמר ? - (מישהו גומר ? שנינו גומרים ? מישהו נרדם ? מישהו אומר די ?) 4. האם חייבת להיות הדדיות ? האם שנינו צריכים להגיע לאורגזמה ? מה קורה אם לא ? 5. איך מבינים מה בא לפרטנר שלי ? – (קוראים את שפת הגוף שלו ? מקשיבים לנשימה ? נותנים לו להוביל ? מדברים על זה ?) 6. כשמשהו לא מתאים, איך אומרים 'לא' ? - (מדייקים וורבלית ? משנים תנוחה ? מחכים שיגמר ? מדגימים מה כן ?) 7. כשעולה 'לא' איך הוא מתקבל ? - (מבוכה ? מציאה של משהו חדש ? ריב ? ריחוק ? התעלמות ?) 8. איזה צרכים מקבלים מענה במיניות שלנו ? - (קרבה ? נראות ? מגע ? פראות ? שליטה ? משחקיות ? עונג ? פורקן ?) 9. איזה רגשות 'מותרים' בזמן סקס שלכם ? - (שמחה ? צחוק ? עצב ? כעס ? פחד ?)


אם הגעתם עד לכאן, כל-הכבוד... ועוד שאלה לסיום... עכשיו שדייקתם קצת, מה ההסכמים הלא מדוברים שלכם האם הייתם רוצים לשנות משהו ? איזה הסכם הייתם משנים ? ומה עוצר אתכם מלשנות ?