top of page

איך בוחרים סדנת מיניות ?

המדריך הכמעט מקוצר, לאייך בוחרים סדנה בנושא מיניות :

לאחרונה אני מקבל מלא פניות מיחידים וזוגות, הם סקרנים לגבי סדנאות מיניות ומגע, אבל לא יודעים איך לבחור, יש מלא פחדים, חששות ומבוכה.


אני מכיר את זה, מזדהה. גם אני הייתי כזה לפני שנתיים... גם אני חשבתי שסדנאות מיניות זה – אנשים בחלוקים לבנים ומוזיקה הודית ושזה בכלל תרוץ מתחכם לאנשים שמחפשים סקס. בא לי לעשות קצת סדר... ולהסיר, בקצת את מעטה החשאיות. מה האפשרויות ? למה לצפות ? איך לבחור סדנא מתאימה ? איך להתכונן ? ממה כדאי להיזהר ?

אז... קודם כל, למה אתם הולכים ? יש כל מיני סיבות שאנשים הולכים לסדנאות שעוסקות במיניות ומגע. זה יכול להיות, לדוגמא - לקבל ידע, להתנסות בחוויות חדשות, לפגוש אנשים, לרענן את הזוגיות, להגשים פנטזיות, לשכלל כלים של תקשורת ומיניות, להתפתח אישית דרך תרגול מיניות, זה יכול להיות משהו טיפולי - כדי לשחרר משהו תקוע אולי סתם משעמם לכם, זו גם סיבה. אז תבדקו עם עצמכם למה זה מושך אתכם ? וכמה את מעוניינים להשקיע בזה ? כמה זמן/כסף יש לי להקדיש לזה ? כמה אני מעוניין לצאת מאזורי הנוחות שלי, בשביל זה ?

במקרה שלי, סדנאות מיניות עזרו לי לדייק מה מתאים לי באינטראקציות מיניות, למדתי לשמור על הגבולות שלי ולתקשר אותם בבהירות, למדתי לבקש את מה שאני רוצה, למדתי לקבל 'לא', בנוסף קבלתי כלים חברתיים שלא היו לי ומצאתי אנשים שיש להם עניין מיני דומה לשלי.

מה האפשרויות בתחום המיניות ? בגדול יש 3 קטגוריות. סדנאות ממוקדות, סדנאות תהליכיות, פסטיבלים/כנסים. בסדנה ממוקדת נושא - נפגשים לכמה שעות ומתרגלים/לומדים נושא ספציפי. זו חוויה מרוכזת ולא מחייבת לטווח הארוך. בסדנאות תהליכיות/קורסים - עוברים יחד מסע/התפתחות במשך כמה ימים או יותר (לפעמים עד שנה). זו חוויה מחייבת ומעמיקה ולפעמים טיפולית. פסטיבלים/כנסים – זו הזדמנות לטעום מכל מיני סוגים של סדנאות ומנחים, התנאים עצמם פחות מאפשרים עומק בתוך הסדנה, אבל הפסטיבל עצמו יכול להפגיש אתכם עם אנשים חדשים וצדדים חדשים של עצמכם.


תשאלו את עצמכם, כמה בא לי להעמיק ? כמה אני זקוקה לליווי צמוד וכמה חופש אני צריך ? כמה העניין שלי חברתי וכמה תהליכי ? אני מחפשת משהו תאורתי, מעשי או חווייתי ? אם רק דיבור על מיניות מביך אותי, הייתי מתחיל בהרצאה או מעגל שיחה. אם אני בנוח להתנסות במגע עם אנשים אחרים הייתי מתחיל עם משהו חווייתי. מסיבות כירבולים למשל, ככה אני התחלתי, זה מרחב של מגע, בלבוש מלא, ללא מגע באברי מין לומדים לתקשר גבולות וליצור אינטימיות פיזית עם אנשים חדשים. אפשר גם להתחיל מסדנאות מגע או טנטרה למי שלא יותר מדי ציני.

כללית הייתי מתחיל בחוויה קצת מאתגרת ולא מאוד מאתגרת. כשהגעתי בפעם הראשונה למסיבת כירבולים, הייתי לחוץ ברמות, פחדתי שלא אדע לקרוא את הקודים החברתיים, שארגיש דחוי, שלא יהיה לי נעים מגע של אחרים, שאקפא מרוב מבוכה, שארצה ללכת באמצע אבל לא יהיה לי נעים... אז לקחתי חצי כדור קלונקס (אנטי חרדתי) ויצאתי להרפתקה, מאז לא הבטתי אחורה...


מה כדאי לברר לפני ? האם הסדנא וורבלית/תאורתית או מעשית/חווייתית, האם זו סדנה של דיבורים או שהיא כוללת גם תרגילים מעשיים של מגע ותקשורת. זה מאוד משנה את החוויה אם בתור משתתף אתה מקשיב או פעיל, כמובן שזה יותר נועז וחשוף להיות פעיל, אבל זה גם נקלט אחרת בגוף כשעושים משהו בפועל.

עם מגע או בלי מגע – האם הסדנה כוללת מגע ? עם מגע באברי מין, בלי מגע באברי מין – אם יש מגע, האם הוא גם מגע באברי מין. בלבוש מלא או בערום – כדאי לבדוק כמה לבושה או ערומה הסדנה, בדרך כלל זה עניין של בחירה אישית. אם יש עירום בסדנא שבחרתם, אתם לא חייבים להוריד את מה שלא מתאים לכם. חשוב שתהיו קשובים לקצה שלכם. שימו לב - אם יש עירום ומגע באיברי מין לא אומר שזו סדנא מתקדמת יותר. יש כל כך הרבה מה ללמוד ולחוות ולפתח גם בלי מגע ועירום.

תרגול עם בן זוג קבוע או תרגול עם בני זוג משתנים – זה פרט חשוב, לחלק מהסדנאות מגיעים עם בן/בת זוג ואיתם מתרגלים כל הסדנה, באחרות מתרגלים עם פרטנרים מתחלפים. כמובן שלתרגל עם מישהו שבאת איתו מהבית זה יותר נוח, מצד שני פרטנרים מתחלפים מאפשר פרספקטיבות שונות והכרות עם אנשים חדשים.

איזון מגדרי – זה מושג שאתם עשויים להיתקל בו. זה אומר שבסדנה יהיה איזון בין מספר הנשים למספר הגברים. לפעמים תתבקשו להירשם באיזון מגדרי, זאת אומרת למצוא מישהו מן המין השני כדי להירשם איתו, בדרך כלל זה לא אומר שאיתו תתרגלו. לפעמים המארגנים מאזנים מגדרית את הסדנה. יש משהו קצת מקומם בצורך באיזון מגדרי בשנת 2018, אנחנו כבר מזמן יודעים שמשיכה זה לא משהו בינארי. לתחושתי, זה בעיקר כי, כשיש יותר גברים מנשים אז נשים מרגישות פחות בטוח וזה גם בגלל שיש לא מעט גברים שקשה להם לתרגל עם גברים אחרים.

קבוצה גדולה או קבוצה קטנה – למי שזה משנה, שווה לשאול מה גודל הקבוצה. קבוצה קטנה אומר יחס יותר אישי, יותר רגוע ואינטימי אבל גם אומר שאולי זה יותר חושפני קבוצה גדולה אומר יותר אנשים, פחות מיקוד אישי ולפעמים יותר שמח.

אלו חלק ממגוון הפרטים שאפשר לברר לפני הסדנא, כללית תשאלו על דברים שעשויים להיות לכם לא נוחים. אז תעשו תחקיר קצר, אפשר לעשות גוגל או לשאול משתתפים אחרים, אפשר לשלוח הודעה למנחה ולשאול. אם עדיין יש חשש או בלבול, נסו לדבר עם המנחה ותראו איך זה מרגיש. אני גילית על עצמי, שאני מעדיף סדנאות חווייתיות בקבוצות קטנות, אין לי בעיה עם ערום ומגע באברי-מין זה סבבה אם זה עם מישהי שאני מכיר אינטימית ממיקודם...


למה לצפות בהתחלת סדנה? בדרך כלל, לפני תחילת הסדנה, אנשים מתאספים, לפעמים יש כיבוד קל, זו הזדמנות להתרגל למרחב, לקלוט מי מגיע, מי מעניין בעיני. לי קשה בחלקים הללו, זה תמיד מביך אותי, בעיקר כשאני לא מכיר אף אחד, אם גם לכם קשה, נסו לבוא עם חבר או חברה טובים, אבל אם זה לא מסתדר אל תתנו לזה לעכב אתכם, חבל, זה שווה את המאמץ. אחכ, יש דברי פתיחה, לפעמים עושים קצת תרגילים כדי להכיר את הסובבים ואז מתחילה הסדנה.

איך להתכונן ? אם הסדנה כוללת מגע, רצוי לבוא נקיים ומצוחצחי שיניים (אין לדעת כמה קרוב תהיו מול אנשים) אם יש לכם נטייה להזיע, תביאו דאודורנט בתיק. אם עולים חששות תזכרו, אתם לא חייבים לעשות כלום ! אם משהו מרגיש לא מדויק לכם אתם תמיד יכולים להפסיק או ללכת הביתה או לדייק מה 'כן' מתאים לכם. וגם אם הלכתם הביתה זה לא נורא, למדתם עוד משהו על מה לא מתאים לכם, גם זה מאוד חשוב. אולי סדנה אחרת, מנחה אחרת יהיו יותר נכונים לכם.

אם אתם באים בזוג, כדאי לעשות שיחת גבולות/ציפיות לפני... זה חשוב, גם אם עשיתם שיחות דומות בעבר. לפעמים מה שנראה לי ברור, לא ברור באותה מידה לפרטנרית שלי. אז כדאי לדבר על הכוונות והציפיות ממה שהולך להיות בסדנה. כדאי, לתאם גבולות לגבי מה בסדר לעשות עם אנשים חדשים. לדבר על מה עשוי ללחוץ לכל אחד מכם על כפתורים של קנאה או מצוקה. וגם למצוא מילת קוד או סימן, שאומר בוא/בואי שניה הצידה, מה שקורה כאן, זה יותר מדי בשבילי. במהלך הסדנה כדאי לזוז לאט. רק לדבר על הדברים מבלי לעשות, זה המון. כלל בסיס הוא שהבן זוג האיטי יותר (הנועז פחות) הוא קובע את הקצב.


אז איך בוחרים סדנא ? שפיכה נשית, מולטי אורגזמיות לגברים או נשים, טנטרה, bdsm ,מסיבת כירבולים, מגע סקסי, טקס סליחה בין המינים, יום עיון על מיניות מודעת, ריקודים ארוטיים, מיניות מקודשת, עיסוי ארוטי וטיפולי, מעגלי גברים, מעגלי נשים, תקשורת מינית, חילופי זוגות, מיניות אנרגטית, פסטיבלים בערום ועוד... אלו רק חלק ממגוון האפשרויות שיש היום, לפיתוח כלים לתקשורת מינית. איך בוחרים ? האם משהו מהמילים הללו נשמע לכם מסקרן ? האם יש משהו מהניסיון המיני שלכם בעבר, שלא נוכח לכם בהווה והייתם שמחים לחקור עוד ממנו ? האם בא לכם ידע ? או אולי בא לכם חוויה זוגית מרעננת ? האם יש משהו שמרגיש לכם תקוע ובא לכם לשחרר אותו ? או אולי פשוט בא לכם להכיר אנשים חדשים עם עניין דומה במיניות ?

לכו על מה שנראה לכם הכי פשוט וזמין, לא מאתגר מידי ולא מוכר מידי. רצוי לעשות את זה בקצב שלכם ולזכור שלרוב זה הרבה פחות פרוע וסליזי ממה שאתם מדמיינים. לפחות ככה זה היה במקרה שלי, בהתחלה תמיד לפני סדנא, דמיינתי אורגיה פרועה, שאני לא שייך אליה. וזה ממש לא מה שפגשתי בפועל...


למה כדאי לשים לב ? לא משנה מה הדיבור, כמה כריזמטי המנחה, או כמה בא לכם להעז. אתם אחראיים על עצמכם, בכל שלב אתם יכולים לפרוש, או לא לעשות את התרגיל. אם מישהו מחייב אתכם או מפעיל עליכם לחץ לעשות משהו, זה לא סימן טוב. מרחב סדנאי טוב, הוא מרחב שיש בו שיח ברור על גבולות. סדנה היא לא במקום טיפול, אם יש לכם בעיות בזוגיות אולי סדנת מיניות זה לא המקום לפתור את זה... לפעמים עולים תכנים קשים במהלך סדנה, נפתחים פצעים ששכחתם, או שאתם מקבלים מראה לחלקים שבכם שאתם לא אוהבים... זה טבעי ואפילו חשוב, אבל שימו לב, המנחה הוא לא המטפל שלכם, הוא יותר המאפשר שלכם, הוא מאפשר לכם מרחב בטוח להתנסות וללמוד. יש משהו מפחיד ומרגש בללכת לסדנאות שעוסקות במיניות. יש משהו בעבודה קבוצתית מודרכת בשילוב עם מיניות שהוא מאוד עוצמתי, אולי זה בגלל שמיניות היא כל כך חסויה ומקושרת לבושה, לעבוד ביחד עם אנשים אחרים מאפשר נרמול ומקטין את תחושות הבדידות שבאות עם תסכול מיני. מניסיוני שווה לצאת מאזור הנוחות, כדי לגלות חלקים חדשים של עצמכם. וכדאי לעשות את זה לאט. בביסים קטנים.

בהצלחה.

تعليقات


bottom of page